2017-03-04 03:07:14

Amazon sandığımı kadar el değmemiş değil

Amazon ormanlarında yaşayan yerlilerin, Avrupalı sömürgecilerin gelişinden önce ormana çok sayıda ağaç diktiği ortaya çıktı. Arkeolojik alanların haritası kullanılarak Amazon'daki binden fazla bölgeden ağaç türleri ilgili verileri karşılaştırıldı.

Amazon sandığımı kadar el değmemiş değil

Amazon ormanlarında yaşayan yerli halkın, Avrupalı sömürgecilerin gelişinden önce ormana çok sayıda ağaç diktiği ortaya çıktı.

Sonuçları "Science" dergisinde yayımlanan çalışmada, Brezilya Ulusal Amazon Araştırmaları Enstitüsü ile Hollanda'daki Wageningen Üniversitesi ve Araştırma Merkezinden araştırmacılar, ormanın bugünkü halinin oluşmasında yerli halkın önemli rol oynadığını belirtti.

Araştırmacılar, arkeolojik alanların haritasını kullanarak Amazon'daki binden fazla bölgeden ağaç türleri ile ilgili verileri karşılaştırarak bu sonuca ulaştı. 

Çalışmada, yiyecek veya inşaat malzemeleri için kullanılan ağaç türlerinin sayısının, geçmişte yerlilerin yaşadığı bölgelerin yakınlarında çok daha fazla olduğu gözlemlendi.

"AMAZON GÖRÜNDÜĞÜ KADAR EL DEĞMEMİŞ DEĞİL"

Araştırmacı Dr. Hans ter Steege, "Dolayısıyla Amazon göründüğü kadar el değmemiş bir bölge değil." değerlendirmesinde bulunurken, bir diğer bilim adamı Carolina Levis, "Geçmiş medeniyetlerin, yaşadıkları bölgenin bitki örtüsü üzerinde ve seyahat etmek için kullandıkları güzergahlardaki değişimde, bilinçli veya bilinçsiz büyük rolü olmuştur." ifadesini kullandı. 

Çalışmada, Brezilya fıstığı, kaju fıstığı, acai üzümü veya kauçuk dahil 85 türün, yaşlı ormanda ehlileştirilmemiş türlerden 5 kat baskın olabileceği belirtildi.

KEŞİFTEN ÖNCE ZATEN 8-10 MİLYON İNSAN VARDI

Araştırmacılar, Kristof Kolomb'un 1492'de kıtaya gelişinden önce tahminen 8 ila 10 milyon insanın Amazon bölgesinde yaşadığını, bu dönemin Avrupa sömürgeciliğinin başlamasına işaret ettiğini vurguladı.

Milyonlarca Amazon yerlisi ya Avrupalılar ile yaşanan çatışmalarda ya da çiçek hastalığı ve frengi dahil bulaşıcı hastalıklar sonucu ölmüş olsa da araştırmacılar, bu yerlilerin ormana izlerini bıraktığını kaydetti. 

 Haber Kaynağı : Internethaber
Yorumlar
GÜNCEL
Murat Boz çıldırdı! O iddialara cevap verdi

Murat Boz çıldırdı! O iddialara cevap verdi

Dünyanın en güzel ahyşap evleri!

Dünyanın en güzel ahyşap evleri!

Ödüllü manzara resimleri

Ödüllü manzara resimleri

2016'nın en iyi manzara fotoğrafları

2016'nın en iyi manzara fotoğrafları

KİRA ÖDEMEKTEN BIKAN ÇİFT OTOBÜSE TAŞINDI

KİRA ÖDEMEKTEN BIKAN ÇİFT OTOBÜSE TAŞINDI