2017-03-02 14:17:15

İŞKUR 2017 İşsizlik maaşı ne kadar başvuru şartları nasıl alınır

2017 yılı için işsizlik maaşlarında artış yapılabileceği söylentisi "İşsizlik maaşı ne kadar başvuru şartları nasıl alınır" gibi soruları gündeme getirdi. İşte konuyla ilgili detaylar...

İŞKUR 2017 İşsizlik maaşı ne kadar başvuru şartları nasıl alınır

İşsizlik maaşı başvurusu yapmayı planlayan bilerce kişiye müjdeli haber... Yapılan duyuruya göre işsizlik maaşın en üst limiti 1,318 liradan 1,421 TL’ye yükseltildi. Aynı zamanda en düşük işsizlik maaşı ise 659 lira iken 710 TL oldu. İşsizlik maaşını belirleyen ise o dönemdeki asgari ücret oluyor. İşsiz kalan kişiler aldıkları brüt ücretin yüzde 40'ı kadar işsizlik maaşı alabiliyor.

2017 yılı İşsizlik maaşında artış yapıldı. Alınan brüt maaşa göre işsizlik maaşı rakamları belli oldu. İşsizlik maaşına zam geldi! Çalışannın son dört aylık brüt maaşı dikkate alınarak ödemeler gerçekleştiriliyor. Kendisi istifa edenler, işverenin haklı fesih tercihi ile çıkartılanlar, emeklilik için ayrılanlar, askerlik için ayrılanlar, evlilik için ayrılan kadınlar. Kendi isteği ile işten çıkanlar hiçbir şekilde işsizlik maaşı hakkından yararlanamaz. Ayrıca işten çıkartılmadan son 120 gün sigorta priminin olması gerekir. Ayrıca son üç yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primlerin ödenmesi şartı aranır.

İŞSİZLİK MAAŞI NASIL BELİRLENİYOR?

İşsizlik maaşını belirleyen ise o dönemdeki asgari ücret oluyor. İşsiz kalan kişiler aldıkları brüt ücretin yüzde 40'ı kadar işsizlik maaşı alabiliyor. Yani 2 bin lira brüt asgari ücreti olan bir çalışanın alacağı işsizlik maaşı 800 lira oluyor. Burada bir üst sınır var. O da işsizlik maaşı geçerli asgari ücretin yüzde 80'inden fazla olamıyor.

İŞSİZLİK MAAŞI ALMA ŞARTLARI NELER?

Bu uygulamadan faydalanmak için işten çıkartılmış olmanız gerekiyor, yani kendi isteğiniz dışında işinizi kaybetmiş olmanız örneğin; iş yerinin iflas etmesi gibi kendi isteğiniz dışında gerçekleşen olaylara bağlı olması gerekiyor. İşsizlik maaşını kimler alabilir sorusunun cevabı ise belli oldu. İşsizlik maaşı alma şartları arasında çalıştığınız yerden ayrılmadan önce 120 gün prim ödeyerek çalışmış olmanız da gerekiyor ve son üç yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortatı primlerinizi ödemiş olmak da gerekli oluyor. Eğer bu durumları yaşayan kişilerden biriyseniz bulunduğunuz statüye göre on aya kadar maaş alabiliyorsunuz. İşsizlik maaşı başvurusu için ise hizmet akdinizin fesh edilmesinden sonra otuz gün içerisinde İşkur'a gitmeniz gerekiyor, eğer gidemiyorsanız İşkur'un resmi web sitesi olan 'www.iskur.gov.tr' ye online olarak başvurabiliyorsunuz. İşi olmayan kişiler işte bu şartları yerine getirdiği takdir de kolayca uygulamadan faydalanabiliyor.

KİMLER İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİR?

İlk önce işsizlik maaşı alabilmek için herhangi bir sebepten dolayı işten çıkartılmış olmanız gerekir. Kendi isteği ile işten çıkanlar hiçbir şekilde işsizlik maaşı hakkından yararlanamaz. Ayrıca işten çıkartılmadan son 120 gün sigorta priminin olması gerekir. Ayrıca son üç yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primlerin ödenmesi şartı aranır.

Bu statülere uyuyorsanız 10 ay süresince belirlenen işsizlik maaşı alabilirsiniz. Bu maaşı alabilmek için İŞKUR’a başvurmak gerekiyor.Haber Kaynağı : A24
Yorumlar
GÜNCEL
Murat Boz çıldırdı! O iddialara cevap verdi

Murat Boz çıldırdı! O iddialara cevap verdi

Dünyanın en güzel ahyşap evleri!

Dünyanın en güzel ahyşap evleri!

Ödüllü manzara resimleri

Ödüllü manzara resimleri

2016'nın en iyi manzara fotoğrafları

2016'nın en iyi manzara fotoğrafları

KİRA ÖDEMEKTEN BIKAN ÇİFT OTOBÜSE TAŞINDI

KİRA ÖDEMEKTEN BIKAN ÇİFT OTOBÜSE TAŞINDI